Kiedy Molier wystawił „Tartuffa” w 1664 roku w Wersalu, wywołał skandal i ściągnął na siebie burzę, które trwała 5 lat. Wykpienie religijnej hipokryzji mocno zabolało autora. Czy premiera „Świętoszka” w Teatrze Osterwy równie mocno zaboli współczesnych Świętoszków?
Czy jest czego się bać? Remigiusz Brzyk, dwukrotny zdobywca „Lauru Konrada” ma szczęście do swoich spektakli. Goszczą na największych festiwalach teatralnych, jest o nich głośno w Polsce. Brzyk robi Moliera i Świętoszka po raz pierwszy. Czy komedia znów narobi tyle hałasu? Chce zbadać wywrotowy potencjał sztuki Moliera?
„I pomyśleć, że będziemy może wiedzieli kiedyś, co się dzieje na Marsie, a że nigdy nie będziemy znali pierwszych trzech aktów Tartuffa tak, jak je grano w r. 1664 w Wersalu!” – napisał Maurycy Donnay w „Prelekcjach o Molierze”.
Okazuje się, że nigdy nie poznamy premierowego tekstu. Został pocięty, przeredagowany, a to co ostre, zostało ukryte. Król Ludwik XIV cofnął zakaz grania sztuki „Tartuffe” dopiero w 1669 roku i pozwolił Molierowi prywatnie wystawić pięć aktów „Świętoszka”.
Co dalej? Wczoraj na próbie medialnej scenografia prezentowała się zjawiskowo. Podobnie kostiumy. Wiele możemy spodziewać się po reżyserii świateł Aleksandra Prowalińskiego. Zachwyca muzyka, a klawesyn na żywo jest wzruszający. Moliera gra młoda ekipa aktorów. Młody Świętoszek może być objawieniem.
Oddajmy głos samemu Molierowi, który do pierwszego wydania „Świętoszka” w 1669 roku dołączył Przedmowę.
– „Wszyscy ruszyli w pole przeciw mej sztuce z nieopisaną wprost zajadłością (…). Tartuffe według ich sądu stał się utworem obrażającym religię. Podług nich, sztuka ta jest od początku do końca pełna wszelkiej ohydy, nie ma w niej nic, co by nie zasługiwało na zniszczenie ogniem” – pisał Molier.
Czy Molier jest gorszy od zarazy? Chyba nie. Ale każda zaraz ma swoją piętę achillesową. Wystarczy go namierzyć!
Premiera 8 czerwca, 19, spektakle: 9-10 czerwca 2018, 19, 14-15 czerwca, 19, kasa biletowa 81 532 42 46
Molière Bohdana Korzeniewskiego
Premierze będzie towarzyszyła wystawa ze zbiorów Teatru Wielkiego w Warszawie - Molière Bohdana Korzeniewskiego. Wystawa Molière Bohdana Korzeniewskiego jest prezentowana na 10 panelach, na których umieszczone są reprodukcje fotografii prywatnych i zapisów spektakli, grafik, rękopisów i maszynopisów Bohdana Korzeniewskiego, książek, periodyków, fragmentów recenzji i wywiadów z bohaterem ekspozycji. Panelom towarzyszy makieta wnętrza ze Szkoły żon autorstwa Teresy Roszkowskiej oraz grafiki, książki z biblioteki Korzeniewskiego, korespondencja i dokumentacja sztuk molierowskich przez niego zrealizowanych (archiwum Bohdana Korzeniewskiego i zbiory Muzeum Teatralnego). Wystawa Muzeum Teatralnego powstała we współpracy z Akademią Teatralną, PIW-em, prof. Anną Kuligowską-Korzeniewską, pod patronatem Ambasady Francji w Polsce.